Small Projects İstanbul

Small Projects Istanbul (SPI – kayıtlı ismi ile Zeytin Ağacı Derneği), Suriye’deki çatışma sonucu yerinden edilmiş birey, aile ve çocuklara, hayatlarını İstanbul ve ötesinde yeniden inşa etme sürecinde güvenli ve destekleyici bir alan sağlamak amacıyla İstanbul Fatih’te 2015 yılında kurulmuş bir Türk sivil toplum kuruluşudur. Topluluk üyesi 200’den fazla aile ve 250’yi aşkın çocuk ve gencin yararlandığı hizmetler kısa bir süre içinde Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinden göç eden farklı etnik kökenden birey ve ailelerin erişimine de açıldı. SPI Toplum Merkezi, eğitim, sosyal uyum, psiko-sosyal destek, beceri geliştirme ve geçim kaynağı oluşturma alanlarında yararlanıcılarının ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda kaliteli programlar ve aktiviteler sunarak toplum gelişimini destekliyor. 2016 yılı itibariyle hayata geçen Sosyal Girişim Projesi ile kadınlar için mesleki eğitim ve geçim kaynağı fırsatları sunuyor.

Mültecilere Yönelik Çalışmalar

SPI, 2015’ten bu yana geliştirdiği partnerlikler ve gönüllü projeleri ile çocuk, genç ve kadınların eğitim, teknik ve sosyal becerilerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine uygun projeler hayata geçiriyor. World Bank Youth Innovation Fund, Mondo, Robert Koleji, Koç Üniversitesi Global Aid ve Galatasaray Üniversitesi gönüllü projeleri ile 6-15 yaş arası çocukların Türk eğitim sistemi ve Türkçe dil entegrasyonu ve Türk komünite ile sosyal uyumu üzerine aktiviteler yürütüldü.

Maya Vakfı iş birliği ile 50’ye yakın çocuk Psikososyal Destek Programı kapsamında grup terapilerinden yararlandı; ihtiyaç durumunda bireysel terapi sağlandı.

SPI Gönüllülük Programı, çocuk ve gençlerin barış ortamı içinde kendileri ve birbirleriyle olan ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlıyor.  Bugüne değin 200’ü aşkın Türk, Suriyeli ve uluslararası gönüllü, çocuk ve gençler için eğitim ve beceri geliştirme programı kapsamında kültür-sanat, yaratıcı drama, yabancı dil, el işi, spor, liderlik ve beden-zihin gelişimi için aktivitelerine devam ediyor.

“Okula Geri Dönüş” Programı kapsamında yararlanıcıların okul kayıt işlemleri için takip yapılıyor; üniversite öğrencilerine burs sağlanıyor, okul çağında olmayan yaş grubuna toplum merkezi içinde çocuk dostu alan sağlanıyor.

SPI Sosyal Girişim Projesi, Global Project Partners ve Intrepid Foundation iş birlikleri ile 40’tan fazla kadına, mesleki ve sosyal beceri geliştirme eğitim ve aktiviteleri ile sosyal ve ekonomik koşullarının iyileştirilmesi için olanak sağlanıyor.

İletişim Bilgileri

Merkez : Mevlanakapı Mahallesi Karabaş Bostanı Sokak No:4 Fatih/ İSTANBUL

E-mail: info@smallprojectsistanbul.org

www.smallprojectsistanbul.org

Telefon

(+90) 530 692 47 49

Bir İZ Derneği MüşterekProje Ofisi

Büyük Hendek Cad. Şişhane Sok. Şişhane İş Merkezi No:3/5 İstanbul

Email

bilgi@birizdernegi.org

X