Yuva Derneği

Yuva Derneği, 2010 yılında Türkiye’de ve dünyada yaşanan çevresel sorunlar ile yoksulluk ve eğitim gibi sosyal meselelere bütüncül ve sürdürülebilir çözümler üretmek için kuruldu.

YUVA yetişkinlerin ve gençlerin yaşam boyu öğrenme yoluyla gelişimlerini desteklemek, çevreyle ilgili farkındalıklarını artırmak ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak için faaliyet gösteriyor. Yuva Derneği’nin amacı tüm canlılar için sürdürülebilir bir yaşamı mümkün kılabilmektir.

YUVA’nın modeli bütüncüldür, sürdürülebilir bir yaşamı mümkün kılabilmek için farklı konular bir arada ele alınıyor. Böylece sorunlara hem doğa hem de insan açısından yaklaşarak bütüncül bir değişim öneriyor. Ve YUVA önerdiği değişimi bugün, gençlerle ve yetişkinlerle gerçekleştiriyor.

Mültecilere Yönelik Çalışmalar

Kurulduğumuz günden bu yana ihtiyaç sahibi bireylerin onurlu bir yaşam sürebilmesi için güçlendirme çalışmaları yürütüyor. Çalışmalarını 3 ana başlık altında gerçekleştiriyor:

Yoksullukla Mücadele Alanında

  • Yaşam Boyu Eğitim Faaliyetleri
  • Gelir Kaynağı Ve İstihdam Yaratma Çalışmaları (Türkçe Dil Eğitimi, Mesleki Eğitim Ve İstihdam Danışmanlığı)
  • Koruma Ve Sosyal Uyum Çalışmaları

Eğitim çalışmalarıyla her yaştan bireyin güçlenmesine yönelik çalışmalar yürütüyor. İlköğretim çağındaki çocukların okul eğitimine destek eğitimleri, yükseköğretime erişim programları ve her yaş için Türkçe dil eğitimi programları yaygın olarak verdiği eğitim hizmetleri arasında yer alıyor.

Geçim kaynakları çalışmaları ile bireylerin, dolayısıyla da toplumun direncini artırmayı ve çevre dostu istihdamı teşvik etmeyi hedefliyor. Farklı illerdeki merkezlerde açtığı atölyelerde yerel halkın katılımıyla aksesuar, tekstil ürünleri ve ayakkabı gibi ürünler yapıyor. Üretilen ürünler, uzman tasarımcıların danışmanlığıyla geliştiriliyor ve atölyelerin bulunduğu bölgelerdeki eğilim ve taleplere göre şekilleniyor. Ayrıca İstihdam garantili iş gücü yetiştirme ve kendi işini kuracaklara yönelik eğitimler düzenliyor. Çalışmalarında staj ve işbaşı gibi eğitim imkânları sunuyor.

Koruma programı altında kişilerin kendilerini ve çevrelerini değerlendirebilmelerine olanak sağlayacak bilgiyi ve güvenli alanları sağlamayı hedefliyor.

Sosyal uyum projeleri ile farklı topluluklar arasında köprü oluşturacak çalışmalar yapıyor.

Kaynaklar

Suriyeli Gençler için Yüksek Öğretime Giriş Yol Hatitası 

For Syrian Youth Road Map of Access to Higher Education

للشباب السوري خارطة الطريق
للوصول إلى التعليم العالي

İletişim Bilgileri

Merkez : Koşuyolu Mahallesi, Katip Salih Sokak No: 38 34718 Koşuyolu, Kadıköy/İSTANBUL

Telefon : 0 216 325 0044

E-mail : yuva@yuva.org.tr

www.yuva.org.tr

Telefon

(+90) 530 692 47 49

Bir İZ Derneği MüşterekProje Ofisi

Büyük Hendek Cad. Şişhane Sok. Şişhane İş Merkezi No:3/5 İstanbul

Email

bilgi@birizdernegi.org

X